Seks Yapmanın 20 Faydası


Seks yapmanın 20 faydası başlıklı makalemizde cinsel ilişkinin insanlara faydası olup olmadığı, yalnızca zevkten mi? ibaret olduğu konusuna açıklık getiriyoruz. Seks yapmanın insan sağlığına olan faydası çok konuşulan bir durum değildir. Öncelikle şuna açıklık getirmekte fayda var; seks, sadece cinselliğinizi tatmin etmekle kalmayıp, bilmediğiniz birçok faydası bulunan doğal bir eylemdir. Tabi ki siz seksi sağlığa faydalı diye yapmıyorsunuz, en azından bu konuda bizi kandıramazsınız. Fakat düzenli olarak seks yapan biriyseniz, bu düzenin size oldukça fazla faydası da bulunmaktadır. İşte seks yapmanın 20 faydası.

Seks Yapmanın 20 Faydası

1- Aşkla ve sevgiyle yapılan seks insan sağlığına genel olarak faydalıdır. Mutlu seks hayatın olanların bu mutluluk yürüyüşüne dahi yansır.

2- Seks aşırı kilo alımının önüne geçmektedir. Yarım saatlik seks sonrasında kaybedilen kalori ortalama 200 ila 250 kalori arasındadır. Düzenli bir seks hayatı sizi fazla kilolara karşı koruyabilir.

3- Seks aynı zamanda damar ve kalp sağlığını da korumaktadır. Araştırmalara göre haftada 4 yada daha fazla seks yapan erkek ve kadınların kalp krizi riski yarı yarıya düşmüştür.

4- Seks felç riskini yarı yarıya azaltmaktadır. Araştırmalara göre seks hem kadında hem de erkeklerde felç riskini %50 oranında azaltmaktadır.

5- Yine yapılan bir araştırmaya göre erkeklerde düzenli seks prostat kanseri sıkılığını büyük oranda düşürmektedir.

6- Seks, ağrıları da azaltmaktadır. Cinsel ilişki sırasında bir takım hormonlar salgılanmaktadır. Bu salgılanan hormonlar vasıtasıyla vücudunuzda endorfin hormonu artış göstermektedir. Endorfin hormonun artmasıyla birlikte vücudunuzda ki ağrılar da azalmaktadır. Bu nedenle tatmin edici bir seks migren gibi ciddi rahatsızlıkların önüne geçmektedir.

7- Evliliğinizde oluşan tartışmalardan cinsel ilişki vasıtasıyla kurtulabilirsiniz. Cinsel ilişki sonrasında kaslar gevşediği için sinirlendiğiniz olaya karşı duyduğunuz öfke azalır.

8- Cinsel ilişki esnasında kas ve iskelet sisteminizin koordine bir biçimde çalışır. Bu da siz farkında olmadan yoğun bir egzersiz yapmanızı sağlamaktadır. Düzenli bir seks hayatı vücudu forma sokabilmektedir.

9- Seks kemikleri besler ve güçlendirir.

10- Seks kadınlarda ise pelvik kasını güçlendirir. Cinsel ilişki esnasında leğen kemiğinde bulunan kaslar koordineli bir şekilde çalışır. Bu çalışma da kadınlar da bağırsak ve rahim sarkmalarını, ve menopozu epeyce azaltır.

11- Seks aylık adetleri düzenler.

12- Seks aylık adette yaşanılan sancıları azaltır.

13- Cinsel ilişki sırasında pelviste kanlanma artar. Bu artış yumurtalıklarınız ve rahminizi gibi birçok organın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

14- Seks vajinal kuruluğu azaltır. Düzenli bir seks hayatı özellikle menopoz sonrası yaşanılan kuruluk problemini oldukça azaltmaktadır.

15- Seks yaşlanmayı da geciktirmektedir. Araştırmalara göre kişi yılda 100 kez seks yaparsa cildi güzelleşir ve yaşlanması gecikir.

16- Düzenli cinsel ilişki bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

17- Seks, özellikle erkeklerde kalp riskinin %50 oranında azaltmaktadır.

18- Cinsel ilişki felç riskini minimize etmektedir.

19- Seks, Kasları gevşettiği için ve seks esnasında mutluluk hormonu salgılandığından ötürü vücut rahatlar ve uykunuz gelir. Seks, uykusuzluk problemini ortadan kaldırmaktadır.

20- Seks sırasında salgılanan prolaktin hormonu sayesinde koku alma duyunuz gelişir.


doktortavsiyesi

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir