Lens Kullanacak Herkesin Doktor Kontrolünden Geçmesi Gerekli Mi?


Kontakt lensler birçok sınıfa ayrılmaktadır. Numaralı, numarasız, renkli, hareli vb. Aynı zamanda sınıflara ayrılan tüm lens türlerinin belli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Bu kullanım süreleri günlük, aylık ve yıllık olarak kontakt lensin türüne ve kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedir.

Numaralı lens tercih eden kişilerin numaralı lensi tercih etme sebebi genellikle, gözlük kullanımının sıkmasından ve gözlük kullanmak belli bir süreden sonra rahatsız edici bir duruma gelmesinden kaynaklıdır. Ayrıca kontakt lenslerin gözlüğe göre avantajlarından söz edecek olursak dış görünüşünüzü etkilemez, gözlerin rahat ve doğal bir şekilde çerçeve olmadan kör nokta oluşturmaksızın bir görüş açısı sunar bunlarla beraber daha canlı ve net bir görüş elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda gözlerinize gerekli oksijen ve su miktarını sağlayarak sağlıklı bir deneyim sunar.

Numarasız lensleri tercih edecek kişiler ise genellikle estetik açısından değişiklik yapmak istediği için kendisine yakıştırdığı rengi seçerek renkli lens deneyimini tatmış olurlar. Fakat renkli lensler yalnızca kozmetiğinizi güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda gerekli oksijen ve su oranını gözlerinize vererek gözleriniz için sağlıklı bir destekçi görevi görür. Bunlarla beraber tıpkı bir kalkan görevi görerek tozlu ve pis ortamlara karşı gözlerinizi korur, gereksiz ışınların birçoğunu gözlerinize yansıtmadan kırar.

Gelelim sorumuz lens kullanacak herkesin doktor kontrolünden geçmesi gerekli mi değil mi konusuna. Numarasız lens kullanacak olsam da doktor kontrolünden geçmem gerekiyor mu? Gibi birçok soru Luxe Optik olarak neredeyse her gün karşımıza çıkmakta. Bu sorunun cevabı elbette hangi türde lens olduğu fark etmeksizin, kesinlikle doktora gidilmesi gerektiğidir.

Bu konuda numaralı göze sahip kişiler genelde göz numaramı zaten biliyorum o numarada lens alacağım diyerek bir yanılgıya düşmektedir. Eğer gözlük kullandıysanız ve gözlüğünüz üzerinden numaranızı biliyorsanız bu yanlış olabilir çünkü çoğu zaman az bir fark da olsa gözlük ve lensler arasında dereceler farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca gözleriniz lens için uyumlu bir yapıya sahip olmayabilir. Bu sebeple kesinlikle numaralı lens alacak kişilerin göz doktoruna gitmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda numarasız lens kullanıcıları içinde gözlerim zaten numarasız renkli lens kullansam ne olur diye zaman zaman yanılgıya düşülmektedir. Ki maalesef bu da yanlış olacaktır. Numarasız gözlere sahip kişilerin de muhakkak herhangi bir alerjen ihtimale mahal vermemek için veya bilinmeyen bir aksilik ihtimalini ortadan kaldırmak için göz hekimine muayene olması gerekmektedir. Renkli lensler her ne kadar kozmetik olarak kullanılsa da medikal ürünler arasındadır bu sebeple hassas davranılması gereken fiziksel unsurlardan bir tanesidir.

Kontakt Lens Kullanacak Herkesin Doktor Muayenesi olması Gerekmektedir!

Kontakt lensler hayatımızı fazlasıyla kolaylaştıran ve dış görünüşümüze ahenk katan nadide medikal materyallerdendir. Fakat dediğimiz gibi medikal olan bu ürünü kullanmak için muhakkak göz doktoru kontrolü yaptırması gerekmektedir. Aksi taktirde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu istenmeyen durumlar görme bozukluğunun ilerlemesi, alerjen veya bakteriyel rahatsızlıklar ortaya çıkartabilir. İstenmeyen durumların en basitleri ise tercih ettiğiniz kontakt lensin uyumsuzluğu sebebi ile gözlerinizde batma, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bunlarla beraber bilinçsizliğin doğurduğu hatalar sebebiyle süresi geçen lenslerin de kullanılmaması gerekmektedir. Maalesef bu durum ne kadar ihtimalsiz gelse de süresi geçmesine rağmen kullanılan kontakt lensten kaynaklı birçok sıkıntı yaşayan ve göz numarası ilerleyen, korneası duyarsızlaşan kişiler bulunmaktadır. Bu gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşmamak için kesinlikle lenslerin gününün takibi yapılmalı ve bakımları doğru ve titiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Anlattıklarımızdan sonra lens kullanımı gözünüzü korkutmasın aynı şekilde birçok prosedür gözlük kullanımında da bulunmaktadır. Yalnızca yapmanız gereken lenslerinizin gününün takibi ve titizlikle bakımları olacaktır. Neticede kontakt lensler dışarıdan estetiğinizi kötü etkilemeyen, hayatınızı kolaylaştıran ve hatta renkli lens tercih ettiyseniz güzelliğinize güzellik katarak konfor sağlayan medikal bir materyaldir. 

Bu makale sayesinde artık daha net bir şekilde sitemiz lensfiyat.com üzerinden rahatlıkla kendiniz için uygun lensi seçebilirsiniz. Kontakt lensler ve renkli lensler ile ilgili diğer sorularınızı da cevaplamak için diğer blog yazılarımızı da okumanız fayda sağlayacaktır.


Yönetici

Site sahibi.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir