Güneş Kremi


Güneş kremi günlük bakım için oldukça önemlidir. Yaz aylarının daha sık gösterdiği güneş ışınları kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Fakat bunun gibi iyi yanından daha çok zararları da mevcuttur. Sadece yaz aylarına özel olarak değil de tüm mevsimlerde de güneş ışınlarından korunmamız gerekir ama yazın daha fazla korunmamız gerekmektedir. Güneş yüzünden yayılan UVA ve UVB ışınları cildi sadece yaşlandırmakla kalmaz, cilt lekeleri ve benzeri yanıklar yapabilir. İşte bunların olmaması için yani Güneş Kremi hakkında bilmeniz gereken her şey;

Güneş Kremi Hakkında Önemli Bilgiler

1- Ph değeri güneş koruyucularının cildinizle uyumlu olmalıdır. Cildin etkilerine karşın doğal bir çerçevesi vardır. Ph değeri cildinizle uyumlu olur ise daha sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. E vitamini ile beraber güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır. Cildin doğal dengesini korur.

2- Haftada on, on beş dakikadan iki veya üç dakika güneşe çıkmak D vitamini açısından yeterli olacaktır. Yani bu durum uzmanlara göre sadece elleriniz bile güneş görse gerekli D vitamini için yeterli olacaktır, derler. Bu sebeple D vitamini için güneşin altında o kadar da fazla kalmanıza gerek yoktur. Çünkü fazlası yarar olmaz, zarar olur. Uzmanlara göre güneşe çıkma saati sabah 11:00 ve 15:00 arasında olmaktadır. Kollar ve bacaklar güneşe maruz kalabilir bu saat aralıklarında fakat yüz her zaman korunmalıdır. En fazla on ya da on beş dakika ile sınırlandırılmalıdır.

3- Güneş kremi, giyinmeden önce vücuda uygulanmaladır. Çünkü kıyafetlerinizi giydikten sonra, ayaklarınız ve dekolteleriniz gibi yerlerde güneş kremini uygulamakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden giyinmeden önce tüm vücuduna yaymanız doğru olacaktır.

4- Havalar bulutlu dahi olsa güneş kreminizi kullanınız. Çünkü güneş ışınlarının yaklaşık olarak yüzde doksanı bulutlardan da geçebiliyor. Bu yüzden sadece güneş kremini güneşli havalarda sürmeyiniz. Her mevsim ve her havada uygulayınız.

5- Makyaj malzemelerinizin altından da güneş kremi uygulayınız.

6- Bir yılın sonunda güneş kreminizi yenilemeniz gerekmektedir. Asla eskimiş güneş koruyucularınızı kullanmayınız. Çünkü bu kremlerin en fazla ömrü bir yıldır. Bu nedenle her yıl yeni bir güneş kremi almalısınız.


doktortavsiyesi

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir