Pürüssüz Bir Cilt İçin Yapmanız Gereken 10 Şey


 

1. Cildinizi Günde İki Kez Temizleyin

Cilt temizliğine önem verilmeli
Cilt temizliğine önem verilmeli

Pürüzsüz bir cilde ulaşmak için ilk adım, onu temiz ve bakterilerden uzak tutmaktır. Tüm gün boyunca cildinize kir, kir ve mikroplar oluşur, bu nedenle gece boyunca tüm makyajınızı çıkarmanız ve yatmadan önce cildinizi iyice temizlemeniz gerekir. Uyurken ter ve yağ da birikebilir, bu yüzden yüzünüzü iyice temizlediğinizden emin olun.

2. Cildinizin Pul Dökmesini Sağlayın

Cildin Pul Dökmesi Sağlanmalı
Cildin Pul Dökmesi Sağlanmalı

Düzgün bir cilt elde etmenin bir diğer ipucu düzenli olarak pul  dökülmesini sağlamaktır. Deri hücreleriniz ölüyor ve yeni olanlar her zaman şekilleniyor. Ölü deri hücrelerini peeling ile çıkarmazsanız cilt, cansız ve mat görünür. Ölü cilt hücreleri de gözenekler içinde birikerek onları tıkayabilir ve sivilcelere neden olabilir. Cildinizi haftada üç kez eksfoliye edin. Bu cildinizin temiz ve genç görünmesini sağlar. Bunun için pahalı peeling losyonlarına ihtiyacınız yok; şeker ve zeytinyağı bu işi rahatlıkla çözebilir.

3. Her Gün Güneş Koruyucu Kullanın

Güneş Koruyucu Kullanılmalı
Güneş Koruyucu Kullanılmalı

Cildinizin sağlığı için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, her gün güneş koruyucu kullanmaktır. Güneşten gelen UV ışınları cilt yaşlanmasının bir numaralı sebebidir, bu nedenle cildinizi her gün korumalısınız. Bunun sonucunda uzun yıllar boyunca pürüzsüz ve kırışıksız bir cilde ulaşabilirsiniz.

4. Cildinizi Su İle Nemlendirin

Cildinizi Su İle Nemlendirmelisiniz
Cildinizi Su İle Nemlendirmelisiniz

Pürüzsüz bir cildin nasıl elde edileceğine dair bir diğer ipucu da, iyi bir şekilde nemlendirmektir. Eğer cildiniz susuz kalırsa, kuru ve pürüzlü hale gelir ve kırılmaya daha eğilimli olurur. Bunun için gün boyunca bolca su için. Özellikle yatağa girmeden hemen önce bir bardak su için. İçme suyu cildinizi yumuşak ve esnek tutar ve toksinleri vücudunuzdan dışarı atmanıza yardımcı olur.

5. Nemlendirici Kullanın

Cildinizde Nemlendirici Kullanın
Cildinizde Nemlendirici Kullanın

Her gün cildinizi nemlendirme rutinine girin ve tek bir günü bile kaçırmayın. Günlük nemlendirme rejimine ayak uydurursanız, pahalı serumlar ve losyonlara ihtiyacınız olmaz. Basit, doğal ve nemlendirici bir losyon cildinizi nemlendirir, yumuşatır ve ciltte tahrişe neden olmaz.

6. Cildinizi Bal İle Besleyin

Cildinizi Bal İle Besleyin
Cildinizi Bal İle Besleyin

Bal, bakteri ve enfeksiyonlarla savaşacak ve cildinizi besleyip nemlendirecek harika bir doğal maddedir. Gerçekten pürüzsüz bir cilt elde etmek için, yüzünüze çiğ bir bal uygulayın ve ılık suyla yıkayın. Yıkamadan önce yaklaşık on dakika bekletin. Bal cildinizi enfeksiyonlardan uzak tutar ve yumuşak, pürüzsüz hale getirir.

7. Limon Suyu İle İzleri Ve Lekeleri Hafifletin

Limon Suyu Kullanın
Limon Suyu Kullanın

Pürüzsüz bir cildin nasıl elde edileceğine dair bir diğer iyi ipucu da, doğal bir temizleyici ve cilt toneri yapan limon suyunun kullanılmasıdır. Limon suyu, yara izlerini ve lekeleri hafifletecektir. Yüzünüzdeki izleri hafifletmek için, taze limon suyu uygulayın, su ile seyreltin ve yaklaşık on dakika boyunca cildinizde kalmasını sağlayın. Cildi yumuşatmak için, bir diğer alternatif ise limon suyunu, yumurta akı ve bal ile karıştırarak yüzünüze uygulamaktır.

8. Leke Ve Sivilcelere Dokunmayın

Lekelere Dokunmayın
Lekelere Dokunmayın

Eğer yüzünüzde sivilce varsa, hemen tedavi edin, ama asla sıkmayın ya da koparmaya çalışmayın. Sivilceler ile uğraşırsanız, bakteriler yüzünüze yayılır ve daha da sivilceli bir hal alır. Daha da önemlisi, eğer lekeleri yalnız bırakmazsanız, düzgün bir şekilde iyileşmezler ve yüzünüzde yara izlerine neden olurlar.

9. Yeşil Çay İçmek

Yeşil Çay İle Cildinizi Güzelleştirin
Yeşil Çay İle Cildinizi Güzelleştirin

Pürüzsüz bir cildin nasıl elde edileceğine dair bir başka şaşırtıcı ipucu da cildinizi pürüzsüz ve kırışıksız bırakmaya yardımcı olacak muhteşem antioksidanlarla dolu yeşil çay içmektir. Günde üç fincan yeşil çay içmeyi hedefleyin. Bu cildinizdeki yaşlanma belirtileriyle savaşır ve sindiriminizi iyileştirir. Bu da cildinizin temiz ve aknesiz görünmesini sağlar.

10. Aktif Kalın Ve Sağlıklı Bir Diyet Yapın

Spor ve Diyet
Spor ve Diyet

Yaşam tarzı seçimleriniz de cildinizin pürüzsüzlüğü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu yüzden tüm genel sağduyu kurallarına uyun. Ardından cildinize verdiği farkı göreceksiniz. Bunun yanısıra düzenli egzersiz yapın. Bu cildinize sağlıklı bir parlaklık verecektir. Beslenmenizede dikkat edin. Önceden paketlenmiş yemeklerden de uzak durun, çünkü cildinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek pek çok ilave tuz, şeker ve suni maddeler içerirler.

Tüm bu maddelerin dışında ise kendinizi yıpratmayın. Stres ve kaygı gibi şeylerden uzak durun. Çünkü bunlar, içinizi yaşlandırmanın yanısıra dışınıza da yansır.


Ev Sahibi

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir