Hamilelikten | Gebelikten Korunma Yöntemleri | 10 Yöntem


Gebelikten ve hamilelikten korunma yöntemleri son zamanlarda sıkça aranan kelimeler arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir cinsel yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan en önemli nokta korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ancak internet ortamı bu konuda ciddi bir bilgi karmaşasına sahip olduğu için sağlıklı bilgi almak nerede ise mümkün değildir. Bu yazımızda hem kadın hem de erkek için gerek ilişki öncesi gerek ilişki sonrası korunma yöntemlerinin ne olduğuna dair önemli tespitleri sunacağız.

En bilindik hamilelikten korunma yöntemi olan prezervatif, ertesi gün hapı ve doğum kontrol hapı başta olmak üzere daha az bilinen ve daha az tercih edilen kadın kondomuna kadar birçok konuda bilgi vereceğiz. Gebelik testi, prezervatif çeşitleri, kürtaj, doğum kontrol yöntemleri ve kürtaj sonrası kanamaya kadar birçok önemli konuda gerekli bilgileri size sunacağız. Sizler tarafından sorulan soruları da göz önünde bulundurarak korunma yöntemlerine dair 10 soruda tüm aklınızdakilerin yanıtlarını bulacaksınız. Aklınıza takılan farklı konular olması durumunda bu makalenin altına yorum atmanız yeterli olacaktır.

Makalede yer alan konular sırası ile şöyledir:

 1. Prezervatif
 2. Ertesi Gün Hapı
 3. Doğum Kontrol Hapı
 4. Geri Çekme Yöntemi
 5. Spiral
 6. Spermisitler
 7. Kadın Kondom
 8. Tüp Ligasyonu
 9. Vazektomi
 10. Kürtaj

1-) Prezervatif Nedir? Prezervatif Fiyatları Nelerdir? En İyi Prezervatif Nedir?

Prezervatif Nedir
Prezervatif Nedir

Cinsel ilişkide gebelikten korunma yollarının başında prezervatif ile korunma gelmektedir. Her ne kadar en sık tercih edilen yöntem bu da olsa birçok partnerin hala korunma yöntemlerinden haberi olmadığı için veya yanlış bilgi sahibi olduğu için istenmeyen durum ile karşılaştığını görüyoruz. Bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken en basit ve kolay yöntem olan prezervatif ile korunmayı tercih edebilirsiniz. Öncelikle bilmeyen kişiler için ve ilk defa cinsel ilişkiye girecek kişiler için prezervatifin ne olduğunu açıklayalım.

Prezervatif Nedir?

Prezervatif, cinsel birleşme anında erkek cinsel organından salınan ve üremeye yarayan spermlerin kadın yumurtalıklarından salgılanan hormon ile birleşmemesi adına erkeğin cinsel organını örtmesini ve erkeğin salgıladığı hormonun kadına ulaşmasını engelleyen ince, şeffaf bir maddedir. Bilinen diğer adı ile kondom, basit anlamı ile %100’e yakın koruma sağlayan erkek spermlerinin kadının vajinasına ulaşmasını engelleyen bir aparattır.

Prezervatif Ne İşe Yarar
Prezervatif Ne İşe Yarar

Prezervatif Ne İşe Yarar?

Yukarıda tanımında da bahsettiğimiz gibi başta kadının gebe kalmasını engeller ve aile planlamasına katkı sağlar. Bu anlamda tercih edilmesinin ilk sebebi budur. Daha sonra ve en önemli nedenlerinden diğeri ise cinsel yolla bulaşan hastalıkların engellenmesini sağlar. Ayrıca partnerlerin seks esnasındaki “acaba hamile kalırmı(yım)” gibi kaygı ve endişesi ortadan kalkacağı için ilişkiden aldıkları haz artmış olur. Tabi korunmasız yöntemlere göre ten dokunuşunu azalttığı için her ne kadar bir dezavantaj gibi görünse de uzun vadede ilişkilerin olumlu ilerlemesi adına gerekli bir yöntemdir.

Prezervatif Nasıl Kullanılır
Prezervatif Nasıl Kullanılır

Prezervatif Nasıl Kullanılır ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle ambalajı açılırken dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir yırtılma durumu ile olduğu zaman spermlerin kadının vajinasına gitme riski de ortaya çıkmış olur. Ereksiyon halinde takılması gerekir. Ancak spermlerin prezervatifin içine rahatlık ile boşalabilmesi için havasının başparmağı ve ya işaret parmağı ile alınması gerekmektedir. Daha sonra halka olan kısmından penisin kök kısmına kadar yuvarlanarak tüm penis sarılmalıdır. Üzerine özel üretilmiş kayganlaştırıcılar dışında asla bir madde sürülmemelidir. Boşalma gerçekleştikten sonra ereksiyon ortadan kalkacağı için prezervatifin kadının vajinasında kalarak spermlerin boşalma ihtimali olduğu için boşalmadan hemen sonra çıkarılmalıdır. Tek kullanımlık olduğu unutulmamalıdır. Son olarak dikkat edilmesi gereken diğer husus ise satın alırken son kullanma tarihine dikkat edilmeli ve serin ortamda muhafaza edilmelidir.

Prezervatif Fiyatları ve Çeşitleri
Prezervatif Fiyatları ve Çeşitleri

Prezervatif Fiyatları ve Prezervatif Çeşitleri Nelerdir?

Satın alması kolay olan bu ürüne birçok eczane ve markette rahatlık ile erişilebilir. En fazla tercih edilen üç prezervatif markası olan Okey, Jellia, Durex hakkında bilgi vereceğiz. 2018 Mayıs ayı fiyatları ve bu markaların diğer modellerinden bahsedeceğiz. Kullanımına ve tercihe göre farklı modelleri olan prezervatiflerin fiyatları da bu tercihlere göre değişmektedir. KAYNAK

 • Durex Uzayan Zevk (20 adet): 44,90 TL
 • Durex Yakın Hisset (20 adet): 44,90 TL
 • Durex Karşılıklı Zevk (20 adet): 44,90 TL
 • Durex İnce (12 Adet): 34,90 TL
 • Jellia Süper İnce (12 adet): 9,99 TL
 • Jellia Tırtıklı (12 adet): 12,99 TL
 • Jellia Renkli ve Kokulu (12 adet): 9,99 TL
 • OK Ritim Ekonomik Paket (10 adet): 56,90 TL
 • OK Sıcak Temas (10 adet): 19,99 TL
 • OK Renk Renk (12 adet): 23,12 TL
 • OK Ritim (10 adet): 19,90 TL
 • OK Zero (10 adet): 24,90 TL

En İyi Prezervatif Nedir?

Bilindiği üzere en fazla tercih edilen marka O.K.’dir. Bu markanın erkekler ve kadınlar tarafından en fazla tercih edilen iki modeli bulunuyor. Birisi OK Zero diğeri ise Rötar. Bunların tercih edilme sebepleri ilkinin zevki arttırıyor olması diğeri ise boşalmayı geciktirmesi.

 


 

2-) Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Fiyatı Ne Kadar? Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır
Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır

Korumasız cinsel ilişkiler istenmeyen gebeliğe neden olmaktadır. Bunun için doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi eksikliği olan kişileri bilgilendirmek amacı ile ilgili en detaylı bilgileri paylaşmak amacı ile bu sorunun cevabını vermek istiyoruz. Çünkü bilinçsiz yöntemler sonucunda hem istenmeyen gebelik ile karşılaşmanız mümkünken hem de sağlığınızı birçok noktada olumsuz etkileyebilirsiniz. Bu sorunun cevabını verirken ayrıca sizlere ertesi gün hapı fiyatı, ertesi gün hapı etkileri, ertesi gün hapı ne kadar etkili, ertesi gün hapı kullanımı, ertesi gün hapı âdeti geciktirir mi, ertesi gün isimleri, en iyi ertesi gün hapı nedir gibi bir çok sorunun da cevabını vermiş olacağız.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

 

Yaşanılan cinsel ilişkide istenmeyen gebelik için eğer her hangi bir koruma önlemi alınmadı ise ilişki sonrası gebeliği önlemek için kullanılan yöntemdir. İlişkiden sonra 72 saat içerisinde alınmalıdır. Ancak ne kadar erken alınırsa o kadar etki edecektir. Ertesi gün hapı ne kadar etkilidir? Bu soru birçok kişi tarafından en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Şunu açık bir şekilde belirtmek gerekir ki ertesi gün hapı %100 etkili bir koruma yöntemi değildir. Ne kadar erken kullanırsanız kullanın %70-%90 aralığında bir koruma sağlayacaktır. Eğer herhangi bir adet gecikmesi ile karşılaşılırsa mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Adet gecikmesi kesinlikle gebelik var demek değildir. Ancak gebelik ihtimaline işaret eder.

Ertesi gün hapı ne kadar etkili
Ertesi gün hapı ne kadar etkili

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Satın aldığınız kutuda iki tane tablet vardır. Olabildiği kadar ilişkiden kısa bir süre sonra bu tabletler ikisi birlikte içilmelidir. Ancak ilacı aldıktan 3 saat içerisinde kusma gibi bir durum ile karşılaşılırsa mutlaka ertesi gün hapı tekrar kullanılmalıdır. Ertesi gün hapının işe yaradığını nasıl anlarsınız? Eğer hapı kullandıktan sonra âdetiniz düzenli olarak başlar ve kanamalarınız eski düzene kavuşursa gebelikten kurtulduğunuzu anlayabilirsiniz.

Ertesi gün hapının etkileri
Ertesi gün hapının etkileri

Ertesi Gün Hapının Etkileri Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki tüm kadınlar için kullanımı uygun bir hap değildir. İçerisindeki maddeler alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Mümkünse doktora danışılarak kullanılması en doğrusudur. Bir de o dönemde kullandığınız bir ilaç varsa ikisi birbiri ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aşağıda saydığımız etkiler 3 gün süre ile gerçekleşebilir. Yan etkileri herkeste farklı da olsa genel olarak şunları saymak mümkündür:

 • Baş dönmesi
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Memede hassasiyet
 • Ara kanamalar olur. Hatta adet tarihine kadar devam edebilirler.
 • Adet tarihlerinde değişme olabilir. Bazen birkaç gün önce bazen birkaç gün sonra gerçekleşebilir.

Ertesi Gün Hapı Hangi Sıklıkla Tercih Edilmelidir?

Bu ilaçların yan etkisi olduğu için bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Mümkünse yılda en fazla birkaç defa kullanılmalıdır. Aksi takdirde birçok hormonsal sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Ella ertesi gün hapı
Ella ertesi gün hapı

Bu konuda en fazla karşılaşılan diğer soru ise “ertesi gün hapı ne kadar, ertesi gün hapı fiyatı nedir” olmaktadır. Sizin için Mayıs 2018 tarihi için sadece iki tane fiyat vereceğiz. İlki Abdi İbrahim İlaç firmasının Norlevo 750 mcg 2 tablet fiyatı 18.27 tl, diğeri ise Ella ertesi gün hapı 30 mg hapı 52.56 tl’dir. Güncel fiyatlar için bu siteyi ziyaret ediniz. İlişki sonrası hapı ile ilgili merak ettiğiniz sorular için ve ve daha detaylı bilgi için www.ertesigun.com sitesini ziyaret ediniz.

 


3-) Doğum Kontrol Hapı Nedir? Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Fiyatları Nedir?

Doğum Kontrol Hapı Nedir
Doğum Kontrol Hapı Nedir

Sık başvurulan doğum kontrol yöntemlerinden biri olan doğum kontrol hapı ile ilgili sık sorulan soruların cevaplarını burada bulabileceksiniz. En iyi doğum kontrol hapı hangisidir, doğum kontrol hapı fiyatları nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir ve doğum kontrol hapı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi amacı ile belirlenen günlerde düzenli olarak kullanılan en güvenli gebelik önleme yöntemlerinden birisidir. Gebelik, erkek spermleri ile kadın yumurtalıklarından salgılanan hormonun birleşmesi ile gerçekleşir. Bu haplar Ovulasyonu (yumurtlama dönemi) geciktirerek geçici olarak kadının hormon salgılamasını önler.

Doğum kontrol hapı ne kadar etkilidir
Doğum kontrol hapı ne kadar etkilidir

Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Etkilidir?

En etkili korunma yöntemlerinden biri olan doğum kontrol hapı %100’e kadar koruma sağlamaktadır. Ancak bilinmelidir ki küçük de olsa bir risk söz konusudur. Bu da hapların düzenli kullanılması ile yakından ilgilidir. Peki, doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Âdetin ilk günü kullanılmaya başlanır. Haplar 21 tanedir (28 tane de olabilir) ve her bir hapın karşısında bir gün yazar. İlk gün hangi saatte kullanılmaya başlandı ise mümkün olduğu kadar diğer günler de aynı saatte kullanılır. Diğer kutuya başlamak için kutu bittikten sonra (21 hap) 7 gün ara verilir. Kutu bitiminden birkaç gün sonra adet kanaması başlayacaktır. Ancak buna bakılmaksızın 7 gün ara verilir ve diğer kutuya başlanır. Bu sürekli bu şekilde devam eder. 21 gün hap, 7 gün ara. Bırakılmak istendiği zaman kutu bitiminden yaklaşık 5 hafta sonra düzene girecektir.

Doğum kontrol hapı unutulduğunda ne yapılır
Doğum kontrol hapı unutulduğunda ne yapılır

Doğum Kontrol Hapı Unutulduğunda Ne Yapılır?

Hap kullanımı unutulursa 24 saat içerisinde hemen alınmalıdır. Mesela 24 saat sonra unutuldu ise unutulan hap ve sonraki aynı anda alınmalıdır. Diğer günler için saatler aynen devam etmelidir. Ancak arka arkaya iki hap unutulursa rutin şekilde aynen devam eder. Fakat gebelik koruyuculuk anlamında güvenilirliği şüpheye düşer. Bunun için diğer adet dönemine kadar ek tedbirler alınmalıdır.

Doğum kontrol hapı yan etkileri
Doğum kontrol hapı yan etkileri

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Nelerdir ve Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

İlk 2-3 ay geçene kadar lekelenme şeklinde kanamalar olacaktır. Ancak bu durum hapı bıraktıracak bir neden değildir. 2-3 ay sonra kendiliğinden düzene girecektir. Aksi durumda doktora başvurulmalıdır. Şiddetli mide bulantısı da olabilir. Aynı şekilde yine hap kullanılmaya devam edilmelidir. Kadınlarda kilo alma şikâyeti ile karşılaşılabilir. Ayrıca adet kanama miktarı ve süresinde azalmalar olacaktır. Bu da olağan bir durumdur. Hangi durumlarda kullanılmamalıdır? Migren şikayeti olduğu durumlar, gebelik şüphesi, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı, damar tıkanıklığı, karaciğer hastalıkları, veginal kanaması olanlar, meme hastalığı ve tümör, 38 yaş üzeri ve sigarası olanlar da doktora başvurmalıdır.

Kontrol doğum hapı başka ne işe yarar
Kontrol doğum hapı başka ne işe yarar

Kontrol Doğum Hapı Başka Ne İşe Yarar?

Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı korumanın dışında da belirli sebeplerden dolayı kullanılmaktadır. Bunların başında adet düzensizliği gelir. Kadınlar için âdetin başladığı tarihi bilmek rahatlatıcı bir durumdur. Bu sebepten dolayı da doğum kontrol hapları kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Bazı durumlarda yumurtalık kistlerinin önlenmesi amacı ile de kullanılabilmektedir. Adet sancılarında ve adet dönemi gerginliğinde ciddi azalmalara neden olur. Kısırlığa sebep olan iltihabi durumun azaltılmasına da etki ettiği bilinmektedir. Dış gebelik oluşma riskini azaltır. Âdetin erkene alınması ya da ileri tarihe alınması için de doktor kontrolünde kullanılabilir.

Doğum kontrol hapı fiyatı ve çeşitleri
Doğum kontrol hapı fiyatı ve çeşitleri

Doğum Kontrol Hapı Fiyatı ve Çeşitleri Nelerdir?

Birçok farklı firma tarafından üretilen bir çok marka hap bulunmaktadır. Sık sık en iyi doğum kontrol hapı hangisi gibi sorular almaktayız. Ancak bu soruya tek bir ilaç söylemek mümkün değildir. Bunun için size Mayıs 2018 tarihi itibari ile piyasada en fazla kullanılan hapların küçük bir listesini yapacağız. An itibari ile Türkiye İlaç Pazarında 21 adet ürün bulunmaktadır:

Türkiye İlaç Pazarındaki Doğum Kontrol Hapları
Türkiye İlaç Pazarındaki Doğum Kontrol Hapları (Kaynak)

4-) Geri Çekme Yöntemi Nedir? Coitus Interruptus Ne Kadar Uygulanabilir? Doğal Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Geri Çekme Yöntemi
Geri Çekme Yöntemi

Latince bilimsel ismi “Coitus Interruptus” olan ve en ilkel gebelik önleme yöntemlerinden biri olan geri çekme yöntemi de partnerlerin tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır. Peki, geri çekilme yöntemi nasıl uygulanır, Coitus Interruptus nedir? Bu soruya tüm ayrıntıları ile cevap vermeye çalışacağız. Aksi durumlarla karşılaşıldığı zaman neler yapılması gerektiği konusunda da bilmeniz gereken bilgileri de sizlerle paylaşacağız.

Geri Çekme Yöntemi Nedir?

Geri çekme veya geri çekilme yöntemi olarak bilinen ve kadın erkek ilişki anında erkeğin spermlerini kadın üreme organına değil de dışarıya boşalması olarak tanımlanabilir. Erkek spermlerinin kadın yumurtalıklarından salgılanan hormon ile birleşmesi sonucu gebelik gerçekleşir. Ancak istenmeyen gebelikten kurtulmak için geri çekme yöntemi kullanılabilir. “Dışarı boşalınca hamile kalınır mı” ve “Geri çekme yöntemi ile hamile kalınır mı” sorusu tarafımıza sıkça iletilen soruların başında gelmektedir. Eğer spermler istisnasız bir şekilde kadın üreme organına gönderilmemişse yani bilinen tabiri ile tamamı ile dışarı boşalma gerçekleşmiş ise hamile kalma durumu söz konusu olmayacaktır.

Coitus Interruptus
Coitus Interruptus

Geri Çekme Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle ilişki esnasında tarafların kendini kontrol edebilir durumda olması gerekir. Erkek kadın birleşme anında erkeğin üreme organından sperm gelmeye başlayacağı anlaşıldığı an erkeğin kendini geri çekmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kadın hamile kalabilir.

Peki, Geri Çekme Yöntemi Ne Ölçüde Uygulanabilir?

Şunu iyi bilmek gerekmektedir ki erkeğin en fazla zevk aldığı an boşalma anıdır. Bunun için dışarı boşalma durumunda zevk ciddi anlamda düşecektir. Bunun için o esnada erkeğin kendini kontrol etmesi pek mümkün olmayabilir. Bunun için taraflar mutlaka kontrol edilebilir bir durumda olmalıdır. Mesela alkollü iken herhangi bir koruma yöntemi uygulanmadan ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Tabi hamile kalmak istemiyorsanız.

Coitus Interruptus nedir
Coitus Interruptus nedir

Coitus Interruptus Yani Geri Çekme Yöntemi Uygulanamazsa Ne yapılmalıdır?

Eğer ilişki esnasında taraflar kendini kontrol edemedi ve erkek spermleri kadın üreme organına gönderildi ise kadının gebe kalma ihtimali var demektir. Bunun için eğer hamilelikten kurtulmak isteniyorsa mutlaka ve mutlaka ertesi gün hapı kullanılmalıdır. Bu da 72 saat içerisinde eczaneden temin edilmek sureti ile kullanılmalı ve ortalama %80 dolaylarında başarı sağlamaktadır. Ancak bu yöntemin %100 başarı sağlamadığı unutulmamalıdır. Ancak ne kadar erken kullanılırsa o kadar başarı sağlamaktadır.

Doğal korunma yöntemleri
Doğal korunma yöntemleri

Beklenmeyen gebeliklerin çoğunun bu yöntemin başarısız uygulanması sonucu ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Geri çekme yöntemi kullanan tarafların %20’den fazlası bir senede gebe kalmaktadır. Bunun sebebi ise şudur, boşalma başlamadan önce erkeğin penisinde sperm olma ihtimalidir ki bu olasılık fazladır. “Doğal korunma yöntemleri” olarak bilinen geri çekilme yöntemi doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmemekte ve tavsiye edilmemektedir. Onun yerine spiral, prezervatif, aylık iğneler ya da doğum kontrol hapları tavsiye edilmektedir. Bir de zevk suyundan hamile kalınır mı sorusu da sıkça sorulmaktadır. Şunu unutmamak gerekir ki zevk suyunun içerisinde de bir miktar sperm olacağı için hamilelik riski vardır.


5-) Spiral Nedir? Spiral Nasıl Takılır? Spiral Fiyatları Nedir? Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral Nedir
Spiral Nedir

Hakkında en çok bilgi gerektiren ve kendi içerisinde birkaç türe ayrılan spiral ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu sorunun cevabında bulacaksınız. Spiral nedir, spiral taktırma nasıl olur, spiralin yan etkileri nelerdir, spiralin türleri nelerdir, güncel spiral fiyatları nedir, spiral ile korunma ne derece başarı sağlar, spiral yöntemi yerine neler tercih edilebilir, hormonlu spiral nedir, rahim içi araç nasıl kullanılır gibi birçok sorunun cevabını burada bulabileceksiniz. Dünya üzerinde 110 milyon kadının bu yöntemi tercih ettiği tahmin ediliyor. Sebebi ise hem uzuz olması hem de uzun süre kullanılabilir olması. Spiralin markasına göre değişse de 5-19 yıl arası rahim içerisinde kalabilmektedir.  Çin’de yaklaşık %35 bu yöntem tercih edilirken Avrupa’da ise %35 tercih edilmektedir.

Öncelikle spiral nedir sorusunun cevabını verelim. Spiral en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinin başında gelmektedir. Bunun için hamileliği önlemek isteyen kadınların mutlaka bu yönteme dair birçok ayrıntıyı öğrenmesi gerekmektedir. Spiral, rahim içinde spermlerin yumurta ile birleşmesini engelleyen ya da birleşse bile fonksiyonların bozulmasından dolayı yumurtanın yerleşmesini engelleyen ucunda genellikle ip bulunan metal ya da plastik rahim içi aracın adıdır.

Spiral Nasıl Kullanılır
Spiral Nasıl Kullanılır

Kontrol Yöntemi Olan Spiral Nasıl Bir Araçtır ve Nasıl Kullanılır?

Boyut olarak 3 cm civarında ve T şeklinde olan mekanik bir rahim içi aracıdır. Bu aracın uçlarında ve sapında korunmayı büyük olasılıkla sağlayan bakır teller sarılıdır. Hormonlu spiralde ise hormon salgılamaya yarayan ek özellik mevcuttur. Burada ise amaç, spermlerin tutunmasını engellemek sureti ile döllenmenin gerçekleşmesini durdurmaktır. Bu aparatın amacı spermlerin etkisiz hale gelmesini sağlamaktır.

Spiral Taktırmak
Spiral Taktırmak

Spiral Taktırmak İçin Nasıl Bir Yöntem İzlenmeli ve Nasıl Kullanılır?

Öncelikle spiral kullanmak isteyen kadınlar kesinlikle jinekologları ile görüşmelidirler. Kişi için en uygun spiral seçilmelidir. Bunu da ancak doktor kontrolünde yapabilir. Spiral ya âdetin üçüncü günü ya da doğum-kürtaj sonrası hemen takılabilmektedir. Anestezi uygulanmadığı için aç kalmaya gerek yoktur. Sadece işlemden yarım saat önce ağrı kesici alınır. Antibiyotik kullanmanın da bir sakıncası yoktur. Spiral takılmadan önce rahim ağzı antiseptik solüsyon ile temizlenir. Rahim boyu ölçülür ve düz konuma getirilir. Bu işlemlerden sonra ucu pamuklu bir tahta parçası ile spiral rahim içine yerleştirilir. T’nin üst kısmı rahim tavanına dayanır. Daha sonra ise ultrason ile kontrol edilir.

Spiral Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yılda en az bir iki kez kontrol edilmesi gerekir. Spiralin rahim içindeki konumu çok önemlidir. Bir sorun olması durumunda doktor müdahalesi gerekir. Spiral yerinden oynamış ise koruyuculuğa devam eder ancak gebeliği önleme oranı azalabilir. Bunun için doktor ile oturup kara vermek gerekir. Duruma göre yenisi takılabilir.

Spiral hamileliği engeller mi
Spiral hamileliği engeller mi

Spiral Hamileliği %100 Engeller Mi?

Şu anki spiraller genellikle 3-10 yıl kullanım ömrüne sahiptir. Bu tiplerin engelleme oranı %100 olmasa bile %95’in üzerinde bir koruma sağlamaktadır. Ancak kullanım süresi biten spiraller bakırın etkisi azalacağı için koruma yöntemi olarak bir işe yaramamaya başlayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki hormonlu spirallerin süresi 3 yıldır ve bu süreden sonra bir işe yaramaz. Ancak kalmasının bir sakıncası da yoktur.

 Spiralin avantajları nelerdir
Spiralin avantajları nelerdir

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir? Spiral Kimlere Takılmaz? Spiralin Avantajları Nelerdir?

Normal şartlarda spiral herhangi bir farklı duruma sebep olmaz. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda bir sorun ile karşılaşmazsınız. Kanamalar ve akıntı ile ilgili sorunlar varsa spiralde bir problem var demektir. Bu durumda tedavi gerekebilir. Spiral ya tekrar takılır ya da tamamen çıkartılır. Titreme ve ağrı varsa enfeksiyon olma ihtimali söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda tedavi uygulanmalıdır. Sonuç alınamadığı takdirde spirali çıkarmak gerekecektir. Ayrıca spiral rahiminde anormallik olan kişilere takılmaz. Mesela rahim içinde perde olan kişilere takılamaz. Dış gebeliğe ve enfeksiyona yatkın kişilere de spiral takılamaz. Peki, spiralin avantajları nedir? Doğum kontrol hapları ve implatlar uzun süre kullanmaya müsait değildir. Ayrıca birçok şart gerekir. Mesela sigara içen biri ya da şeker hastası biri doğum kontrol hapı kullanamaz. Ancak spiral rahatlık ile kullanılabilir. Ayrıca da çıkarıldıktan hemen sonra hamile kalmak için kolayca gebeliğe yatkınlık sağlanır. Spiral fiyatları ise 2018 mayıs itibari ile 240 tl civarında iken devlet hastanelerinde ise ücretsizdir.


6-) Sperm Öldürücüler Nelerdir? Spermist Nasıl Kullanılır? Spermisit Hakkında Merak Edilen Her Şey?

Spermisit nedir
Spermisit nedir

Spermisit Nedir?

Spermisit diye adlandırılan maddeler erkeğin spermlerini öldürmek sureti ile gebeliği engellemeye yarayan araçlardır. Piyasada çok çeşidi bulunan ve vajinaya uygulanan maddeleri spermisit olarak adlandırmaktayız. Bu yöntem için reçeteye gerek olmadığından çiftler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Her bir çeşidinin kullanımı da birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

Spermisitler tek başına gebeliği önlemeye yeterli mi
Spermisitler tek başına gebeliği önlemeye yeterli mi

Spermisitler Tek Başına Gebeliği Önlemeye Yeterli Midir?

Birçok doğum kontrol ve gebelik engelleme yönteminde olduğu gibi %100 etkili ve tek başına yeterli bir yöntem değildir. Ancak sperm öldürücüler diğerlerinden farklı olarak temel bir araç değildir. Daha çok yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. Özellikle gebelik önleme yöntemlerinden olan prezervatif ile beraber sıkça kullanılmaktadır. Tek başına gebeliği önleme ihtimali %80 civarındadır. Gebelik riski görüldüğü üzere çok yüksektir. Sperm öldürücüler kullanılırken nelere dikkat edilmelidir? Vajinayı tahriş edebilme özelliğine sahip olduğu için bu hususa dikkat etmek gerekmektedir.  Çünkü bu durum vajinanın enfeksiyon ve HIV virüsü kapma riskini arttırmaktadır. Bilinçsiz kullanım vajinal enfeksiyona neden olurken ayrıca perm öldürme etkisi de ortadan kalkabilmektedir.

Spermist ne zaman kullanılır
Spermist ne zaman kullanılır

Spermist Ne Zaman Kullanılır?

Nonoxynol-9 olarak bilinen bir kimyasal maddeyi içeren ve sperm öldürücüler olarak adlandırılan bu maddeler cinsel ilişkiden bir süre önce (yarım saat kadar) vajinaya uygulanmalıdır. Etkisi ise birkaç saat sürdüğü unutulmamalıdır. Sperm öldürücülerin türleri nelerdir? Birçok türü olan spermistler; jel, film, köpük, krem, tablet ve fitil gibi türleri mevcuttur. Her birinin kendi içerisinde kullanım farklılıkları vardır.

Sperm öldürücüler nasıl kullanılır
Sperm öldürücüler nasıl kullanılır

Sperm Öldürücüler Nasıl Kullanılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama işlemi aplikatör vasıtası ile ya da parmak ile yapılmaktadır. Eğer parmaklar kullanılacaksa mutlaka eller güzelce temizlenmelidir. Tablet, fitil ve film olan sperm öldürücüler parmak yardımı ile rahim ağzına dayandırılır. Daha sonra döl yatağı olarak adlandırdığımız kısmın tamamı spermistler ile kaplanmalıdır. Köpük spermistler için dikkat edilmesi gereken husus iyice çalkalanıp çalkalanmamadır. Tablet olanlarında ise bir süre beklenmek zorundadır. Aksi takdirde etki etmeyecektir. İkinci defa spermist kullanılacak ise mutlaka 6 saat beklenmelidir. Eğer temizlenmek isteniyorsa yine 6 saatlik süreyi beklemek gerekmektedir.

Spermistlerin avantajları
Spermistlerin avantajları

Spermistlerin Avantajları Nelerdir? Neden Sperm Öldürücüler Kullanılır?

Kullanımı basit olmakla beraber hem tek başına kullanılabilmekte hem de diğer kontrol yöntemleri ile beraber kullanılabilmektedir. Doğum kontrol süngeri, servikal kap, diyafram ve prezervatif gibi araçlar ile de kullanılabilir. Reçetesiz olarak satın alınma imkânına sahiptir. Yan etkileri bulunmamakta ve cinsel ilişki sırasında kayganlığı arttırmaktadır.

Spermistler Hangi Durumda Kullanılmazlar?

HIV virüsü başta olmak üzere virüs kapma riski yüksek olan kişilerin kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca idrar yolu riski yüksek olan kişiler de spermist kullanmamalıdır. 30 yaşından genç ve haftada üç kereden fazla cinsel ilişkiye giren kişiler de sperm öldürücüleri kullanmamalıdırlar. Sperm öldürücülerin riskleri nelerdir? Kaşıntı, yanma ve tahriş yapma riski vardır. Ayrıca cinse yolla bulaşan virüsler için de enfeksiyona neden olabilmektedir. Ayrıca alerjik reaksiyon riski de mevcuttur.


7-) Kadın Prezervatif Nedir? Kadın Kondom Nasıl Kullanılır? Farklı Bir Gebelikten Korunma Yöntemi

Kadın kondom nedir
Kadın kondom nedir

Kadın Kondom Nedir?

Kadınlar tarafından kullanılan ve hamileliği önlemeyi amaçlayan ayrıca cinsel yolla da bulaşan hastalıklara engel olan ince bir kesedir. Poliüretan tabakasından yapılmış olup haznenin içini tamamen kaplamaktadır. Erkek spermleri ile kadın yumurtalıklarından salgılanan hormonların birleşmesine engel olmaktadır. Bu sayede gebeliği önlediğini söyleyebiliriz. 9-17 cm civarında olan ve iki ucunda halkaları bulunan nitril veya lâteksten yapılan maddedir. Kadın kondom nasıl takılır? Bazı kadın prezervatiflerinin bir ucunda sünger vardır. Bu sünger ya da esnek halka kadın vajinasının içine yerleştirilir. Bu da prezervatifin kaymasını engeller.  Diğer ucu ise vajinanın dışında kalacak şekilde bırakılır.

Kadın kondom nasıl takılır
Kadın kondom nasıl takılır

Kadın Prezervatifinin Özellikleri Nelerdir?

İçerisinde kayganlaştırıcı vardır. İstenildiği takdirde ekstra kayganlaştırıcı da kullanılabilir. Nitril veya lâteksten seçenekleri arasında tercih yapılabilir. Çünkü bazı kişiler için lâteksin alerji yapma durumu söz konusu olabilmektedir. Ancak lâteks ile birlikte yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanılmamalıdır. Prezervatife zarar verme ihtimali yüksektir. Kadın kondom içerisinde sperm öldürücü içermemektedir.

Kadın prezervatifinin olumlu yönleri
Kadın prezervatifinin olumlu yönleri

Kadın Kondomunun Olumlu Yönleri Nelerdir?

Kadının kontrolünde kullanılır ve gebeliği önleme adına %95 üzerine etkili bir yöntemdir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu da önlemektedir. Rahim kanser riskini azaltır. Kadının adetli olduğu dönemlerde de rahatlık ile kullanılır. Kadın kondomu ilişkiden çok önce de takılabilir ve bu sayede ilişki bölünmek zorunda kalmaz. Ayrıca almak için reçeteye de ihtiyaç yoktur.

Kadın prezervatifinin olumsuz yanları
Kadın prezervatifinin olumsuz yanları

Kadın Prezervatifinin Olumsuz Yanları Var Mıdır?

Kadının bu aracı kullanması için kendi anatomisini iyi bilmesi gerekmektedir. Çünkü kadın kondomunu takmak kolay değildir. Bunun için deneyim ve tecrübe gerekir. Ayrıca fiyatı da erkek prezervatifine göre yüksektir.  Kadın prezervatifi kimler için uygundur? Kadın kondomunun ilk sebebi gebelikten kurtulmak olsa da cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için de kullanılmaktadır. Sık sık cinsel ilişkide bulunmayanlar için bu yöntem önerilmektedir.

Kadın prezervatifi kimler için uygundur
Kadın prezervatifi kimler için uygundur

Aile Hekimliği” resmi internet sitesi kadın kondomu kullanılmaya başlanılmadan önce mutlaka bir sağlık kuruluşundan danışmanlık alınması gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca her ilişkide ve her tür cinsel ilişkide kondom kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Kondomun su bazlı kayganlaştırıcılar ile beraber kullanılabileceğini belirtirken vazelin ve bebek yağı gibi kayganlaştırıcıların kondoma zarar vereceğinden dolayı kullanılmasını önermez. Kondomun paketinin açılışında ise yırtılabilir yeri kullanılmalıdır. Diş veya makas asla kullanılmamalıdır. İlişkinin sonucunda kadın kondomu spermlerin dışarıya dökülmesi engellenerek çöpe atılmalıdır.


8  -) Tüp Ligasyonu Nedir? Tüplerin Bağlanması Nasıl Gerçekleşir? Tüp Bağlatma Fiyatları Ne Kadar?

Tüp ligasyonu nedir
Tüp ligasyonu nedir

Korunma yöntemlerinden biri olan ve tüp bağlatma olarak bilinen tüp ligasyonu az bilinen bir gebelik önleme yöntemidir. Ancak az da olsa kadınlar için önem arz eder. Çünkü cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır.  Bu konu ile ilgili en çok merak edilen tüp ligasyonu ameliyatı yaptıran kişilerin karşılaştığı sorunlar, tüp ligasyonu nedir, tüp ligasyonu nasıl yapılır, tüp ligasyonu geri dönüşümü, tüp ligasyonu sonrası cinsel ilişki, tüp ligasyonu sonrası gebelik ve tüp ligasyonu ile ilgili merak edilen birçok sorunun cevabını burada vermeye çalışacağız. Ancak teknik bir konu olduğu için ekstra sorularınız olursa bu makalenin altındaki yorum kısmına soru olarak yazabilirsiniz.

Tüp Ligasyonu Nedir?

Öncelikle bu yöntemin kadınlar için uygulanan cerrahi yöntem olduğunu belirtmekte faysa vardır. Nitekim erkekler için olan Vazektomi ile karıştırılmamalıdır. Rahim kanallarında yumurtanın geçtiği kanalların bağlanması (kapatılması) olarak tanımlanabilir. Bu cerrahi işlem için laparoskopi gerekmektedir. Yani kadının göbek kısmında delik açmak sureti ile optik cihazlar ile iç organlarının izlenmesi işlemidir. Bu işlemler sonucunda yumurtalıklar ile spermlerin karşılaşması engellenmiş olur.

Tüp ligasyonu geri dönüşümü
Tüp ligasyonu geri dönüşümü

Tüp Ligasyonu Geri Dönüşümü Var Mıdır?

Bu işlem yapıldıktan sonra doğal yollar ile gebe kalmak mümkün değildir. Bunun için çiftlerin mutlaka geri dönüşü olmayan bir işlem yaptığının farkında olmaları gerekir.  Tüplerin bağlanması işleminden sonra kadının yumurtalıklarından atılan üreme hücreleri artık rahime ulaşmayacak ve spermler ile bir araya gelmesi mümkün olmayacaktır. Bunun için de ileriki dönemlerde gebe kalmak isteyen çiftler için asla önerilmeyen bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak bu cerrahi müdahaleden sonra gebe kalmak isteyen kadının tüp bebek yöntemini kullanması gerekmektedir.

tüp ligasyonu ameliyatı yaptıran kişi sayısı
tüp ligasyonu ameliyatı yaptıran kişi sayısı

Dünya çapında cerrahi müdahale ile korunan yani vazektomi ve  tüp ligasyonu ameliyatı yaptıran 200 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise 1983 yılında reşit olan erkeklerin ve kadınların kendi isteği ile yazılı onayı alındıktan sonra bu işlemi yaptırabilmelerinin yolu açılmıştır. Cerrahi korunma ile ilgili olarak şunu unutmamak gerekir ki bu hiçbir zaman cinsel isteği azaltmaz sadece gebeliği önler. Bunun için zor bir işlemdir ve ciddi karar almak gerekmektedir. Hatta doktorlar bu işlem için Gönüllü Cerrahi Sterilizasyon demektedirler.

Tüp Ligasyonu Sonrası Cinsel İlişki ve Adet Hakkında Hilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Cinsel hayat kadın için eskisi gibi devam eder. Bir değişiklik söz konusu değildir. Vücut yapısında ya da adet düzeninde de herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacaktır. Bu işlemin kadın üreme organlarına hiçbir zarar vermediğini söyleyebiliriz. Ancak bu bir cerrahi müdahale yani ameliyat gerektirdiği için bir takım riskleri barındırabilir.  Her ne kadar kısa süreli ve küçük bir işlem olsa da anestezi kaynaklı riskleri göz ardı etmemek gerekmektedir.

Tüp Bağlatmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Gebe kalma riski nerede ise yok denecek kadar azdır. Yukarıda saydığımız birçok yöntemin aksine %100’e yakın bir koruma sağlar. Ameliyat basittir ve tekrar tekrar yapılması gerekmez. Ömür boyu koruma sağlar. Cinsel bir sorun yaratmaz ve anne sütü miktarını da etkilemez. Dezavantajları içinde şunları sayabiliriz: Kalıcı bir işlem olduğu için geri dönüşü yok denebilir. Tüplerin geri bağlanması meşakkatlidir. Cinsel hastalıklara karşı koruma sağlamaz ve ameliyathane ortamına ihtiyaç vardır.

Tüp bağlatmanın avantajları
Tüp bağlatmanın avantajları

Tüp Bağlanması Kimler İçin Uygundur Kimler İçin Uygun Değildir?

Öncelikle bir daha doğal yollar ile hamile kalamayacağını bilen ve bu konuda sağlıklı karara varmış kişiler için uygun bir yöntemdir. Ayrıca çocuk sahibi olması sakıncalı olan kişiler için de uygun bir yöntemdir. Ancak kararsızlık yaşayan ve ileride çocuk sahibi olmak isteyebilecek kişiler ile baskı ile karar alan kişiler için uygun bir yöntem değildir.

En önemli soruya geldik. Tüp ligasyonu nasıl yapılır? Öncelikle bir danışmanlık almanızı tavsiye edebiliriz. Ve bu karar için eşlerin ikisinden de yazılı bir onay alındıktan sonra müdahaleye başlanır. İşlem genel anestezi gerektirir. Göbek altından bir kesi alınır ve işleme başlanmış olur. Daha sonra karın altındaki tüpler bulunur ve bağlanır. Ardından kanal kesilir ve işlem tamamlanmış olur.  Kesi bölgesine gerekli tedavi yapılır ve işlem tamamlanmış olur. Hastanede kalmaya gerek yoktur ancak anestezinin sonucuna göre doktorlar buna farklı karar verebilir. Bu işlem için gebelik döneminde olunmadığına emin olunmalıdır. Cerrahi müdahale sonucunda ağrıların oluşması normaldir.

Tüp ligasyonu nasıl yapılır
Tüp ligasyonu nasıl yapılır

Tüp Ligasyonu Sonucunda Doktora Başvurulması Gereken Durumlar?

Ateş, aşırı ağrı ve kanama olduğu takdirde hemen uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.  Adet gecikmesi durumunda da doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz. Nadiren de olsa yumurtalıklarda açılma olma ihtimali vardır. Eğer bir gün kadın tekrar hamile kalmak isterse tüpleri açtırabilir. Ancak ameliyat çok başarılı geçmiş bile olsa tekrar hamile kalma şansı yarı yarıyadır. Detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Dilerseniz aşağıdaki videoyu da izleyerek gebelikten korunma yolları hakkında detaylı bir bilgi alabilirsiniz.


9-) Vazektomi Nedir? Vazektomi Yapan Hastalar Memnun Mu? Vazektomi Zararlı Mı? Erkekte Tüplerin Bağlanması Nasıl Gerçekleşir?

Vazektomi nedir? Erkekta tüplerin bağlanması olarak da adlandırılan Vazektomi, cerrahi müdahale sonucu erkek spermlerinin geçişlerinin kalıcı olarak engellenmesi durumu olarak tanımlanabilir. Bu yöntem uygulandığı takdirde ameliyat olduktan sonra üç ay geçmesi gerekiyor. Koruyuculuğun başlaması için beklenmesi gereken süre minimum üç aydır. Aksi durumda gebelik riski ortaya çıkacaktır.

Vazektomi nedir
Vazektomi nedir

Vazektomi Uygulandıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Erkek koruyuculuk kazanabilmesi için ameliyattan sonra beklemesi gereken üç aylık süre içerisinde en az 20 kez boşalmalıdır. Bu süre geçtikten sonra ve 20 kez spermlerin boşalmasından sonra Vazektomi faaliyete geçmiş olacaktır. Bu yöntem geri dönüşümü pek mümkün olmayan bir cerrahi müdahaledir. Karar aşaması bunun için önem arz eder.

Vazektomi Kimler İçin Uygulanır?

Her yıl ABD’de nerede ise yarım milyon kişi bu cerrahi müdahaleyi tercih etmektedir. Dünya genelinde ise istenmeyen gebelikten kurtulmak adına bu güne kadar yaklaşık 30 milyon kişinin Vazektomi ameliyatını olduğu tahmin ediliyor. Bu ameliyat için çok fazla tıbbi engel olmasa da bazı kişiler bu ameliyat için daha uygundur. Çocuk sahibi olmak isteyen ve çocuk sahibi olan çiftler diğer tüm yöntemleri gözden geçirdikten sonra bu yönteme karar verebilirler. Belirli bir yaş üzerinde partneri olan çiftler için uygun bir yöntemdir. Bundan sonra tekrar geri dönüşü olmadığını bilmeli ve ona göre hareket etmelidirler.

Vazektominin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kalıcı bir gebelikten korunma yöntemi olduğu için ömür boyu koruma sağlar ve cinsel ilişkilerde daha çok zevk alınır. Spermlerin seviyesinde, renginde ve kıvamında bir değişiklik olmaz. Cinsel güç ve aktivite eskisi gibi devam eder. Bu müdahalenin tek dezavantajı ileride çocuk yapmak istenildiği takdirde mikroenjeksiyon gibi yöntemlere başvurmak gerekmektedir.

Vazektomi nasıl yapılır
Vazektomi nasıl yapılır

Vazektomi Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatın üroloji uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Skotum adı verilen torbalarda testisler yer alır. Skotum üzerine kesi yapılarak vas defens denilen bölge tespit edilir. Cilt dışına alınıp bağlanır ve buradan kısa bir parça kesilir. Daha sonra kalan uçlar yakılarak tahrip edilir. Cilde bir dikiş konur. Bunun kendiliğinden eriyen dikiş olmasına dikkat edilmelidir. NonScapel Vasectomy yani VNS olarak bilinen başka bir yöntem daha kullanılabilir ancak ona üroloji uzmanları ile beraber kara vermek gerekmektedir.

Vazektominin Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Kanama, enfeksiyon, alerjik reaksiyon, kronik ağrı, ağrı ve cinsel isteksizlik gibi az da olsa riskleri mevcuttur. Bu gibi durumlarda doktorlara danışmak en iyi yöntemdir.

10-) Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır? Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

Şunu öncelikle belirtmekte fayda vardır. Kürtaj bir “doğum kontrol” yöntemi değildir. Gebelikten korunma yolları arasında sayma nedenimiz tüm bu yöntemlere rağmen istenmeyen gebelik durumunda en son başvurulan yöntem olması nedeni ile bu yazımızın içerisine almış bulunmaktayız.

Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır
Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır (Görsel Kaynak)

Kürtaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kürtaj; kasten düşük yapmak anlamına gelmektedir. Cerrahi bir kürtaj vajina yolunda, cerrahi yollarla gebeliğin ( uterusun içeriği olarak da bilinir ) çıkarılmasını içerir. Cerrahi kürtaj yaptırmak için cerrahi aletlerin rahime girmesine izin verecek kadar geniş açılmalıdır. Kürtaj fiyatları 2018 yılında, diğer yıllara nazaran pek farklı değildir. Sigortanız var ise gerek görüldüğü takdirde devlet hastanesi tarafından da yapılmaktadır. Ancak özel olarak yaptırmak isterseniz en iyi fiyatı, klinik ile görüşerek alabilirsiniz.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj için gittiğiniz klinik, size ne tür bir anestetik sunabileceğini ve bunun için nasıl hazırlanmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ancak ön bilgi olarak, Kürtaj nasıl yapılır? Sorusuna cevap bulmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Anestezi seçimleri şunları içerir;

Genel Anestezi

Genel anestezi sizi tamamen bilinçsiz hale getirir. Önceden uygun şekilde yapılmadığında boğulma tehlikesi vardır.

Azot Oksit Gazı

Bu sizi ‘alacakaranlık uyku’ durumuna sokar. Uyanık kalırsınız ancak sakin ve rahat hissedersiniz.

Lokal Anestezi

Bölgeyi hissizleştirmek için serviksinize anestetik enjekte edilir, böylece ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmezsiniz. (bu paraservik blok olarak da bilinir)

İntravenöz Sedasyonla Lokal Anestezi

Bir damar yolu açılarak sedatif ilaç koyulur ve doğrudan lokal anestezi serviksinize enjekte edilir.

Erken Gebelik Testi

Erken gebelik testi yapmanız, kürtaj durumu söz konusu olduğunda oldukça önemlidir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde yapılan kürtajlar daha başarılı ve kolay olduğu için erken bir gebelik testi yaparak önlem almak oldukça önem taşımaktadır.

İlk 3 Aylık Hamilelikte Kürtaj

Emme ya da vakumlama olarak da  bilinen bu yöntemle kürtaj yapılabilmesi için kişinin, hamileliğinin ilk üç aylık döneminde olması gerekir. Kürtaj Ameliyatı Sırasında Serviks açıklığınız giderek artan boyuttaki çubuklarla kademeli olarak genişletilir ve daha sonra uterus içine ince bir tüp yerleştirilir. Ardından hamilelik (fetus ve plasenta) hafif bir emiş ile çekilir. Uterusun boş olduğunu kontrol etmek için küret adı verilen başka bir alet kullanılır. Bu işlem 15 dakikadan az sürer.

3 Aylık Hamilelikten Sonra Kürtaj

12. gebelik haftasından sonra bir hamileliğin sonlandırılması, prosedür olarak ilk üç aylık kürtaja  benzer, ancak serviks farklı şekilde hazırlanır.

   Hormon bloke edici tabletler, serviksin yumuşatılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bu tabletler ağız yoluyla alınır ya da vajina içine yerleştirilir. Etkisini göstermesi için yaklaşık iki saat beklenir. Ardından kürtaj aletleri kullanılarak yapılır.
Serviks açıklığı dar ise genişletmek özel bir cihaz takılabilir. Bu cihaz, serviksin kürtajın gerçekleşmesini sağlayacak kadar açılması için beklenir. Gerekirse yardımcı olarak birtakım İlaçlar da kullanılabilir. Bu işlemlerden sonra duruma göre iki güne kadar bekletilebilir.

Cerrahi Kürtaj Komplikasyonları

Kürtaj sonrası komplikasyon, vakaların yaklaşık yüzde üçünde görülür. Komplikasyon riski kaç aylık gebe olduğunuza göre değişebilir. İlk üç aylık dönemde yapılan kürtajlar en güvenli olanlarıdır.

Cerrahi Kürtaj Komplikasyon Durumları

Hemoraji

Kürtaj sonrası kanama adet dönemine benzer olmalıdır. Ağır kanama olursa, kürtaj tamamlanmamış olabilir. Bu durumda tedavi olarak uterusun bir emme küresi kullanılabilir. Kan ise transfüzyonu nadiren de olsa gerekebilir.

Enfeksiyon

Yüksek ateş, enfeksiyonun olduğunu gösterebilir. Bu, tamamlanmamış kürtajdan veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bununla beraber bazı kadınlar pelvik inflamatuar (PID) adı verilen kronik bir enfeksiyon da geliştirebilir. Bu durumda enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanımına başlanır.

Rahim Yaralanması

Rahim duvarları kaslı ama yumuşaktır. Bazen kürtaj için kullanılan cerrahi aletler rahime zarar verebilir veya delebilir. Nadir olsa da bu durum, bir abdominal enfeksiyona ( peritonit ) ve ciddi kan kaybına da neden olabilir. Bu durumda acil yardım alınması gerekmektedir.

Serviks Yaralanması

Bazı durumlarda Kürtaj sırasında serviks gerilir. Eğer serviks zayıf yapıya sahip ise yaralanma meydana gelebilir. Bu durum, daha sonraki gebeliklerde sorunlara neden olabilir. Çünkü serviks, büyüyen bir gebeliğin ağırlığı altında tamamen kapalı kalmak için çok zayıf bir yapıya sahiptir. Bu durum nadir olarak görülse de her ihtimale karşı, kürtaj öncesi tecrübeli bir doktor tarafından kontrol edilmelidirler.

Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası kliniğiniz ya da hastaneniz tarafından kendinize nasıl bakacağınız konusunda bilgi alacaksınız ancak bu yazıda ön bilgi olarak sizlere birkaç şey belirteceğiz. Kürtaj sonrası ilk iki haftalık dönemde genel olarak, aşağıdaki öneriler verilir;

– Banyo yapmamak

– Cinsel ilişkiden kaçınmak

– Tampon yerine hijyenik pedler kullanmak

– Yüzmekten ve su sporlarından uzak durmak

– Ekşi, tuzlu ve acı yiyecekler tüketmemek.


Ev Sahibi

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir