Güneş Kremi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Özellik


Yaz aylarının vazgeçilmez bir ürünü olan güneş kremi, sadece güneşten koruyucu olmakla kalmıyor, bunun yanısıra birçok farklı avantajlarıda beraberinde sunuyor. Bu yüzden birçok insan yaz aylarında farklı türdeki güneş kremi ve koruyucularını kullanmaktadır.

İşte güneş kremi hakkında bilmeniz gereken 8 özellik;

Güneş Kremi
Güneş Kremi

1. Ölümcül Kanser Riskini Azaltır

Kanser Riski
Kanser Riski

Güneş kremi günlük olarak kullanıldığında, hava bulutlu veya yağmurlu olsa bile, cilt kanseri geliştirme riskinizi önemli ölçüde azaltır. Bu özellikle, Iowa’daki tüm cilt kanseri ölümlerinin % 75’inden sorumlu olan melanom için geçerlidir.

2. Genç Görünmenizi Sağlar

Genç Görünmenizi Sağlar
Genç Görünmenizi Sağlar

Yüzün erken yaşlanmasının bir numaralı sebebinin ultraviyole maruziyeti olduğunu biliyor muydunuz? Güneş koruyucu kullandığınızda, kırışıklıkların ve cildin gelişimini yavaşlatıyorsunuz.

3. Cilt Tonunu Korur

Cildi Korur
Cildi Korur

Cildin yaşlanmasını yavaşlatmanın yanı sıra, güneş koruyucu kremler  yüzdeki kahverengi lekeleri engellemenin yanısıra, cilt rengini de korur.

4. Zararlı Işınlardan Korur

Güneş Kremi Zararlı Işınlardan Korur
Güneş Kremi Zararlı Işınlardan Korur

Ozon, toprağa ulaşmadan önce zararlı UVB ışınlarını emerek toprak için güneş kalkanı görevi görür. Ozon tabakası tükenirken, vücudunuzun bu zararlı ışınlardan ek korumaya ihtiyacı vardır. İşte tam da bu noktada güneş kremi devreye girer.

5. Güneş Koruyucu Kremler Tüm Cilt Tipleri İçin Önemlidir

Cilt Tipi Önemlidir
Cilt Tipi Önemlidir

Güneş yanığı anında tepki gösterir ve hatta yaşam boyu güneş hasarı oluşur. Cilt kanseri, daha hafif cilt tipi olan kişilerde daha yaygın olmasına rağmen, ayrım yapmaz ve koyu tenli olanları da etkileyebilir. Güneş kremlerinin tüm cilt tiplerinde kullanılması ayrı bir özelliktir.

6. Güneş Kremleri Diğer Kremlere Göre Daha Rahat Kullanılır

Kullanımı Kolaydır
Kullanımı Kolaydır

Güneş koruyucu spreyler ve güneş kremi de dahil olmak üzere birçok güneş koruyucu seçeneği ile birçok kremden daha rahat kullanılabilir. Suya dayanıklı tür dahil olmak üzere, birçok farklı türden güneş kremi mevcuttur. Bu da çeşitliliği arttırdığı için farklı imkanlar sunmaktadır.

7. Güneş Kremleri Güneş Yanığından Korur

Güneş Yanığı
Güneş Yanığı

Eğer güneş yanığına sahipseniz, ne kadar nahoş kırmızı ve yanan bir cildiniz olduğunu biliyorsunuzdur. Sıcak çarpması ve ısı bitkinliği, uzun süre güneşe maruz kalmadan dolayı ortaya çıkabilecek diğer iki aşırı sağlık problemidir. Güneş kremi, su tüketiminin artması gibi diğer önlemlerle birlikte, bu durumlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir, bu da mide bulantısı ve kas krampları gibi şeylerin önüne geçebilmeniz anlamına gelir.

Doğru Güneş Kremi Seçme

Güneş Kremi Doğru Seçilmelidir
Güneş Kremi Doğru Seçilmelidir

Yıllardır var olan geleneksel losyonlara ek olarak, size ve ailenize özel tip seçerken, bazı yeni tipte güneş kremleri kullanılmaya başlanmıştır. Mükemmel bir güneş koruyucu olmasa da, sevdiğiniz birini seçmek, düzenli kullanım için önemli bir motivasyon faktörüdür. Burada cilt tipine ve güneşe maruz kalmaya bağlı olarak dikkate alınması gereken birkaç güneş kremi türü vardır;

• Sprey

Sprey güneş koruyucu, özellikle çocuklara güneş koruyucu uygulayan ebeveynler için losyonlardan daha uygun olabilir.

• Dahili Güneş Koruyucu

Bazı nemlendiriciler, ruj ve güneş koruyucuları içerir. Bunlar, dışarıda çok fazla zaman geçirmeyeceğiniz ve günlük koruma için iyi olduğunuz günler için idealdir. Güneşte çok fazla zaman geçirmeyi planlıyorsanız, ikinci bir güneş koruması kaynağı kullandığınızdan emin olun.

• Mineral

Mineral veya hipoalerjenik güneş koruyucuları hassas ciltler için kullanılmaktadır. Bu güneş koruyucuları, içe emilmek yerine cildinize oturur ve tahriş olmadan güneşten korunmanızı sağlar.

• Ter veya Suya Dayanıklı

Suya dayanıklı ve ter geçirmez güneş koruyucuları % 100 su geçirmez olmamasına rağmen, ıslak olduktan sonra bile cilt üzerinde kalması için özel olarak formüle edilmiştir. Her iki saatte bir veya sudan çıktıktan sonra yeniden uygulama yapılması oldukça faydalıdır.

• Çubuk

Güneş koruyucu çubuklar, burun ve kulaklarınız gibi nokta uygulaması için mükemmeldir. Bu alanlar önemlidir çünkü cilt kanserinden en çok etkilenen bölgeler arasındadır.

Bir güneş koruyucu seçerken, 15 veya daha yüksek bir SPF ile satın alın. Ayrıca, hem UVA hem de UVB ışınlarından korunmak için tasarlandığından, geniş spektrumlu veya tam spektrumlu güneş koruyucusunu seçmelisiniz.

Cilt Kanseri ve Erken Saptama

Kanser İçin Erken Tanı
Kanser İçin Erken Tanı

Güvenli güneş uygulamalarını hayatınıza entegre etmeye başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Güneş kreminin yanısıra bir şapka, güneş gözlüğü, güneş koruyucu giysi giyerek ve özellikle 10:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşten korunabilirsiniz.


Ev Sahibi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir