“Aşk İlişki Cinsellik” Bağlamında Aşk Nedir?


Aşk nedir?

Herkes kendine göre bir aşk tanımı yapar. Bazıları Freudyen bir yaklaşım ile aşkı tamamen cinsellik ile bağdaştırırken bazıları ise bunu tamamen reddedip edebi bir tanım ile aşkı “kavuşma” üzerine temellendirir. Ancak aşk ne tamamen cinsellik ile ilgilidir ne de cinsellikten bağımsız bir şeydir. Aşk kişilerin arasındaki ilişki biçiminden doğan ve çiftler arasında yaşanan fiziksel ve duygusal çekim gücünü ifade eder.

Aşk cinsellik midir?
Aşk cinsellik midir?

Günümüzde “Aşk ve Mavi” gibi çok izlenen diziler üzerinden bireyler aşk tanımı yaparlar ve bunun üzerine çıkarımda bulunurlar. Aşk şiirleri okuyarak hayatlarını buna göre endekslemeye çalışırlar. Ancak şöyle bir gerçek vardır ki aşk nedir sorusunun cevabını bulmak bu kadar kolay değildir. Günümüzün sosyal medya kurdu bireyleri aşk şarkıları ve aşk sözleri üzerinden bir çıkarım yapmayı bırakmalıdırlar. Çünkü aşkın toplumsal bir yanı yoktur. Aşkın tanımı kişiden kişiye değişir ve her çift kendi  ilişkisinin özelinde bir aşk yaşar. Çiftler duygusal ve fiziksel yönlerini değerlendirip bir tanım yapmaktan çok eylemsel bir aşk yaşamalıdırlar. Özellikle ev hanımı ve bu bağlamda tüm kadınlar bu konu hakkında okumalar yapmalıdırlar.

 

Cinsellik Nedir?

Dişi ve erkek bireylerin fiziksel ve duygusal eylemlerinin tümünü kapsayan ilişki durumuna cinsellik denir. Çiftlerin sağlıklı ilişkilerinin temelinde başat rol oynayan bu konu önemsenmelidir. Her ne kadar duygusal yönü de ağır bassa mutlaka profesyonel bir yaklaşım sergilenmesi gerekir. Gerek sağlık açısından olsun gerek ilişkinin geleceği yönünden olsun çiftler bu konu ile ilgili profesyonel kaynaklara başvurmalıdırlar. Yazılan makaleler okunabilir, psikologlardan yardım alınabilir, tecrübeli çiftlere danışılabilir ve dahası. Peki cinsellik nedir? İki tarafın cinsel aktivitelerini konu almak sureti ile öncesinde ve sonrasında belirledikleri davranım biçimlerinin tümüdür.

Cinsellik nedir?
Cinsellik nedir?

Cinsellik ile ilgili sorular da dahil olmak üzere ilişki üzerine sorular yöneltebileceğimiz bir paylaşım platformu olarak “aşk & ilişki & cinsellik” kategorisini oluşturmuş bulunmaktayız. Burada dilerseniz tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz dilerseniz de okuyuculara ve uzman yazarlara sorular yönelterek öneriler alabilirsiniz.

Cinsellik ne demek bunu iyi öğrenmelisiniz. Cinsellik eğitimi adına cinsellik doktoru ile görüşmeler yapabilirsiniz. Profesyonel olarak cinsellik üzerine yapılan sohbetlere katılabilirsiniz. Bu konu hiç de göz ardı edilecek bir mesele değildir. Sadece haz almak anlamında bir yaklaşım sergiliyorsanız mutlaka yanılıyorsunuzdur.

Cinsellik konusunda ilişki uzmanına mutlaka danışmalısınız
Cinsellik konusunda ilişki uzmanına mutlaka danışmalısınız.

Çiftlerin bu konuda merak ettiği bir çok konu vardır. En basit soruların cevabını dahi çoğu kimse bilmemektedir : ilişki pozisyonları, ilişkiye nasıl girilir, ilişki durumu, ilişki terapisti ne işe yarar gibi. Toplumumuzda oluşan utanma duygusu bireyleri bu konuda olumsuz etkilemektedir. Ancak bu konuda bilgilenmek tarafların ve ebeveynlerin sorumlulukları arasında olduğu unutulmamamalıdır.


Ev Sahibi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir