Ünlü Şair Cemal Safi Hayatını Kaybetti


Cemal Safi Hayatını Kaybetti
Cemal Safi Hayatını Kaybetti (Kaynak)

Daha çok şarkılar ile tanınmış çünkü şiirleri şarkılaşmış hecenin hayatta kalan son isimlerinden Cemal Safi yoğun bakımda tutulduğu hastanede hayatını kaybetti. Ünlü şair “hadi git” şiiriyle ön plana çıkmış ve daha çok Candan Erçetin’in şarkısıyla hayat bulmuş bu sözler efsanenin unutulmazları arasındadır.

Hece Şiirinin Efsane İsmi Cemal Safi

Cemal Safi Vefat Etti
Cemal Safi Vefat Etti

O kadar çok şiiri şarkıya çevrildi ki o şiirlerinden çok şarkılarda hayat bulmuş sözleri ile tanındı. Bazen onun şiirleri şarkıcıların adı ile anıldı bazen de hayatının son dönemlerinde çıktığı şarkı yarışmalarında kendi seslendirmesi ile tanındı. Ancak o gerçek bir şairdi. Şiirler “benim” demek için yazmıyordu. Şiirler onun ruhunda makes bulduğu için Cemal Safi kaleme alıyordu. 

Ancak yine bir hüzün mevsimi yaklaşmıştı. Cemal Safi hayatını kaybetti ama sanki o değil de bizim ruhumuz çekildi gibi. Kimse için neden öldü diye isyan edilmez. Ancak güzel insanlar bir bir kayıp gidince hayatımızdan hüznümüz de dilimize vuruyor. Safiyi anlatmak için içimizden “şu tarihte doğru, şu şiirleri yazdı” demek gelmiyor. Bilen biliyor onu, okumak isteyen de açıp bulabilir ve her zaman okuyabilir. Onu onun nazenin dili ile anmak gerekli. Sanki dokunsan ağlayacak gibiydi hep. Sanki sanki ağlıyor gibiydi de belli etmemek için yüzünde bir tebessüm vardı.

Cemal Safi
Cemal Safi

Hece hece yazmıştı şiirlerini. Zor olanı seçmişti. Nesir gibi yazmıyordu şiirlerini. Öyle bir sayardı ki hiç bir hesaplama yapmadan anında heceleri bilirdi. Bazen kızar bazen gülerdi. Saniyeler içinde puanını verirdi. Hecenin üstadı Cemal Safi olmak kolay değildi. “Git” dedi haykırdı. Bizim de içimizden “gitme” demek geliyor ancak gitmişti. Allah mekanını cennet eylesin…


Ev Sahibi

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir